Uykusuzluğa İyi Gelen Bitki Çayları

Uykusuzluğa İyi Gelen Bitki Çayları
28 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 221 kez okundu.

Uykusuzluğa iyi gelen bitki çayları.Günümüzde insanların maruz kaldığı gürültü kirliliği gibi kötü dış ortam koşulları veya stres altında çalışılan iş ortamları düşünüldüğünde uyku en büyük ihtiyaç haline gelmiştir. Ancak yapılan araştırmalar sonucunda da bu etkenlerin insanlarda uykusuzluk problemini arttırdığını göstermektedir. Yani insanlar geçmiş yıllara göre daha kötü koşullarda yaşıyor ve daha düşük kalitede uyuyorlar. Bu durum ise hem beden sağlığı hem de ruh sağlığı açısından son derece tehlikeli bir durumdur. Çoğu kişinin uykusuzluk ile baş edebilmek için başvurduğu yöntemlerden en bilineni de antidepresanlardır. Bu ilaçlar insanların vücudunu uyuşturan dolayısıyla daha uzun süreler uyumalarını sağlayan fakat bunun yanında da çok fazla zararlı yan etkisi olan ilaçlardır.

  • Antidepresanlara alternatif bir seçenek ise bitki çaylarıdır.
  • Bitki çayları, bitkilerin taze olarak toplanıp doğal yöntemlerle kurutulması (örneğin güneşte kurutmak gibi) ve sonra kuruyan yaprakların öğütülmesi ile elde edilir. Yani bu çaylar vücudu gevşetip uyku verdiği gibi, insanlara daha birçok yararlı etki de sağlamaktadır.
  • Uykusuzluğa iyi gelen ve dahası birçok organizmal sisteme faydası olan bazı bitki çayları şunlardır: Melisa çayı, papatya çayı, şerbetçiotu çayı, kediotu çayı, çarkıfelek çayı, aslan kulağı çayı, sarı kantaron çayı.
  • Ayrıca uykusuzluk problemi yaşayanların genellikle tercih ettiği ve zayıflatıcı etkisi de bulunan yeşil çayın, kafein içerdiği ve kafeinin sinirleri uyardığı için uyku vermediği unutulmamalıdır.

Tercih edilen bitki çaylarının, yatağa girmeden 1-2 saat önce tüketilmesi gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
istanbul escort-