Tırnak Batması Neden Olur ?

Tırnak Batması Neden Olur ?
30 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 245 kez okundu.

Tırnak batması neden olur ?Tırnak batması yaygın görülen sağlık problemlerinden biridir.
Herhangi bir ayak parmağında görüleceği gibi daha çok başparmakta görülmektedir. Tırnağın sivri ucunun deriye gömülmesinden dolayı olur. Bu gömülme sonucunda acı, şişme ve ağrı hissi sonucu bölgede iltihaplanma oluşabilir.

Ve pek çok nedeni vardır;
1-Öncelikli nedeni yanlış tırnak kesimidir. Ayak tırnakları dipten ve oval biçimde kesilmemelidir. Bu şekilde kesim tırnağın ön kısmının deri altına doğru büyümesi sonucunda tırnak batması oluşur. Tırnakların düz kesilmesi gerekir. Tırnak kenarlarının ucunun da uzun bırakılması gerekir ve tırnaklar kesildikten sonra uçları sivrileşeceği için mutlaka törpülenmelidir. Bu sayede tırnağın deriye gömülmesi engellenmiş olur.

2-Tabii tırnak batmasının genetik de olabileceği unutulmamalıdır. Ailede bu durumu yaşayan varsa sizde de görülme olasılığı yüksektir. Bazı insanların tırnakları doğuştan daha yuvarlak ve tırnak kemikleri normalden daha çıkkın olması sonucu tırnak batması oluşmaktadır.

3-Bir diğer nedeni yanlış ayakkabı seçimidir. Küçük, ayağımıza dar gelen, burun ucu sivri, stiletto tarzı ayakkabılar ayak parmaklarına baskı yaptığı için tırnak batması oluşmaktadır. Ayak tarağı geniş kişilerin bu şekilde ön kısmı dar ayakkabılar tercih etmemesi gerekir.

4-Ayakların yaralanması, darbe alması ve sakatlanmasına neden olacak problemlerle karşılaşılması, tırnak batmasına neden olur.

5-Bir başka neden, fazla terleyen ayaklardır. Eğer ayaklarınız fazla terliyorsa tırnağınızın kenarındaki deriler daha yumuşak olur. Bu durum, tırnağın deriye batma olasılığını arttırmaktadır.

6- Geçmeyen tırnak mantarı ve şeker hastalığı da bu durumun oluşmasına neden olur. Bu iki durumda hekime başvurulmalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
istanbul escort-