Tırnak Batması Neden Olur ?

Tırnak Batması Neden Olur ?
30 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 256 kez okundu.

Özellikle ayak başparmağında yaşanan tırnak batması problemi birçok kişinin yaşadığı ortak bir sorundur. Zaman zaman ağrılı olan, parmakta iltihap oluşmasına neden olan ve verdiği acı nedeniyle atlatılması zorlu bir süreç olan tırnak batması çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelebilmektedir.

Tırnak batması sorunu, bazen yanlış bir uygulama neticesinde bazen de kalıtımsal etkenler sonucunda meydana gelen bir sorun olarak pek çok kişinin hayat kalitesini düşüren bir problemdir. Tırnak batmasının oluşmasını engelleyen önleyici uygulamalar bulunduğu gibi fazla ilerlememiş olan batıklar için evde uygulanabilecek çözüm yöntemleri de bulunmaktadır. Buna rağmen ileri boyutlara varmış olan tırnak batması rahatsızlıklarında ufak da olsa cerrahi operasyon yapılması gerekebilmektedir.

Genel olarak tırnağın parmağın iç kısmına doğru büyüyerek deri altına girmesi biçiminde görülen tırnak batmalarının en sık rastlanan belirtisi batığın meydana geldiği parmağın uç kısımlarında yaşanan aşırı ağrı ve sızılardır. Tırnak batması rahatsızlığı genellikle 20-30’lu yaş aralıklarında daha sık rastlanan bir problem olup erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görüldüğünün söylenmesi mümkündür. Sıklıkla ayak başparmaklarında meydana gelen tırnak batıklarının ilk aşamasında sadece şişme ve kızarma görülürken bu aşamada müdahale edilmez ise tırnak batığında ilerleme olur ve batık olan yerde sıcaklık, yanma ve son olarak da iltihap akıntısı görülür.

Tırnak Batmasının Nedenleri

Derinin alt kısmında ilerlemek için kendine bir yer bulan tırnak, enfeksiyona neden olan virüsleri de kendisi ile birlikte derinin altına taşır ve derinin alt kısmında görülen iltihaplanma sürecinin başlamasına neden olur. Bu sürecin başlamasından sonra parmakta kızarıklık oluşması, ağrı yaşanması, yanma ve iltihap akıntısı meydana gelmesi gibi belirtiler görülmeye başlanır.

Sıkan Ve Rahatsız Ayakkabılar

Tırnak batmasının en büyük sebeplerinden biri hem ayağı rahatsız eden hem de tırnağın şeklinin bozulmasına neden olan sıkı, topuklu ve sivri uçlu ayakkabı giyilmesidir. Batığı önlemek için ayak tırnağını sıkıştırmayan ön tarafı geniş ve rahat olan ayakkabıların giyilmesi önerilir.

Tırnağın Yanlış Kesilmesi

Tırnakların yuvarlak görünümlü ve parmağa gömülü şekilde derin kesilmesi tırnağın deri altına doğru uzamasına ve batık oluşumuna sebebiyet verir. Bu nedenle ayak tırnaklarının yuvarlak değil düz şekilde kesilmesi önerilir.

Pedikür

Yanlış uygulanan, alelade yerlerde ve sağlıksız ortamlarda yaptırılan pedikür işlemi tırnağın enfeksiyon kapmasına neden olabilir. Bu enfeksiyon daha sonrasında tırnakta batık meydana gelmesine neden olabilir.

Yaralanmalar

Ayağın ve tırnağın çarpılması, darbe alması ve zedelenmesi sonucu da tırnak batığının görülmesi muhtemeldir. Bu nedenle özellikle futbol oynayan kişilerde tırnak batığı yaşanması sık karşılaşılan bir durumdur.

Genetik Durum

Ailede tırnak batığı sonu yaşayan birinin olması halinde sizin de tırnak batması problemi yaşama ihtimaliniz bulunmaktadır.

Enfeksiyon

Tırnakta meydana gelen mantar gibi enfeksiyonlar, tırnağın yapısını bozarak kalınlaşmasına ve genişlemesine neden olabilir. Bu durumun varlığı halinde de tırnak batığının meydana gelmesi muhtemeldir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
istanbul escort-