Siyah Çayın Faydaları Nelerdir ?

Siyah Çayın Faydaları Nelerdir ?
31 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 230 kez okundu.

Siyah çayın faydaları nelerdir ?Kahvaltıların, çay saatlerinin vazgeçilmezi olan, istisnasız her gün tükettiğimiz siyah çay hakkında neler biliyoruz? Kültürümüzün, sıcak sohbetlerin, misafirliklerin vazgeçilmezidir siyah çay. Bu nedenle psikolojik olarak bizlere çok iyi hissettirdiği doğrudur. Hangimiz canımız sıkkınken, dertlerin üzerine bir çay koymadık ki? Evimizden uzaktayken bile evimizdeki samimiyeti hissettirebilen bir bardak siyah çay değil miydi?

Elbette bu psikolojik rahatlatmaların yanında siyah çayın başka faydaları da var. Siyah çay, araştırmalara göre kanser oluşumunu önlemede önemli bir yere sahip. Günde 2-3 bardak siyah çay tüketenletin kansere yakalanma riskinin daha düşük olduğu, araştırmalardan elde edilen bir sonuç. Bunun yanında yarattığı mutluluk hissi sayesinde kalbin çalışmasını da düzenliyor. Kafein içerdiği için makul miktarda tüketilmesi daha sağlıklı olacaktır. İçerdiği kafein sayesinde zihni canlandırır, dikkati artırmaktadır. Bu nedenle sabahları, derslerden önce, çalışmadan önce bir bardak çay kurtarıcımız olabilmektedir. Dikkati artırmasının yanında enerji vermesi de çay tüketimini cazip kılıyor. Çayı çok fazla tüketen Karadeniz insanının enerjisi göz önünde bulundurulursa, çayın bu özelliği dikkate değer bir özellik.

Çayın dişlere zarar verdiği ise bilinen bir yanlış. Çay antibakteriyel özelliği sayesinde dişteki plak oluşumuna engel olmaktadır. Ağızda bakteri oluşumuna engel olarak diş sağlığını korumaktadır.
Dünyada en çok siyah çay tüketen ülke olduğumuz göz önüne alınırsa, sağlığımıza pek çok açıdan fayda sağlayan bu içeceği biraz daha sevmemiz kaçınılmazdır. Her şeyin fazlasının zarar olduğunu unutmadan, düzenli beslenmeyi de ihmal etmeden, siyah çay tüketmeye ve o sıcak, samimi sohbetlere devam.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
istanbul escort-