Pelin Otu Çayının Faydaları Nelerdir ?

Pelin Otu Çayının Faydaları Nelerdir ?
9 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 235 kez okundu.

Pelin otu çayının faydaları nelerdir ? Ülkemizde doğal ortamında yetişen pelin otu, normal şartlarda 100-150 cm’e kadar uzayabilir. Bazen griye, bazen yeşile bazen de beyaz ağırlıklı yaprakları ile dikkat çeken bu bitki, özellikle Akdeniz bölgesinde ve Avrupa kıtasında yetişir. Günümüzde de çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan pelin otu, en bilinen şifalı bitkiler arasında yer alıyor. Pelin otu, sindirime yardımcı olur ve sindirim sorunu yaşayanların adeta kurtarıcısıdır.

Safra kesesi hastalıklarının alternatif tıpta tedavisi için pelin otu kullanılır. Pelin otu, şişkinliğe iyi gelir ve iltihap önleyici özelliği vardır. Aşırı zayıflık yaşayanlar için iştah açıcı özelliği vardır ve kas spazmlarını önler. Fakat pelin otunun az kullanımı güvenli kabul edilirken kullanımı aşırı dozda yapıldığı zaman halüsinasyonlara yol açabilir. Terletici özelliği bulunduğu için grip ve soğuk algınlığı gibi durumlarda hastalığın çabuk atlatılabilmesi için içilmesi gerekir. Pelin otu çayının bağırsakların içini temizleyici özelliği de vardır.

Karaciğeri koruyan pelin otu çayı, aynı zamanda vücuttan zararlı maddelerin atılmasını, iltihapların çözülmesini de sağlar. Fakat pelin otu çayının çok dikkatli kullanılması gerekir. Çünkü pelin otu çayının aşırı tüketimi halüsinasyonlara ve hatta ölümlere bile yol açabilir. Aynı zamanda gebelik ve hamilelik döneminde pelin otu çayı kullanımı oldukça sakıncalıdır. Bu bitkinin diğer yan etkileri arasında zihin karışıklığı yaratması, mide krampları, kas ağrıları, baş dönmesi ve idrara çıkamama gibi sorunlar yer alır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
istanbul escort-