Migren Belirtileri Nelerdir ?

Migren Belirtileri Nelerdir ?
12 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 229 kez okundu.

Migren belirtileri nelerdir ?Migrenin en bilinen belirtisi baş ağrılarıdır. Özellikle şakaklarda,alında, göz ve gözün arka kısmında hissedilen yoğun ağrılar migrenin habercisidir. Birçok migren hastasının tarifine göre bu ağrılar çoğu zaman beynin tek tarafında kasılmalar ve nöbetler şeklinde görülebiliyor. Ağrının gerçekleştiği taraf değişkenlik gösterebiliyorken; baş kısmında başlayan ağrılar belirli bir süre sonra şakaklara ya da gözlere inebiliyor. Bu ağrıların sıklığı ise değişiklik göstermektedir.

Zaman içerisinde çoğalabilen bu ağrılar yaşamsal faaliyetlerin gerçekleştirilmesinde sorun yaratabilmektedir. Öyle ki; ayağa kalkmak, yemek yemek gibi temel ihtiyaçların karşılanmasını bile engelleyebilmektedir. Bu en belirgin belirtinin dışında zaman zaman görülebilen donukluk, unutkanlık, duygu durumu bozukluğu, normal veya aşırı depresyon durumu, konsantrasyon bozukluğu, dikkatsizlik gibi belirtiler de çok sık görülmektedir. Bununla birlikte baş ağrısına bağlı olarak baş dönmesi, halsizlik, baygınlık görülebilir.

Baş dönmesinin yol açtığı mide bulantıları, iştahsızlık ya da doyumsuzluk, karında şişlik gibi metabolizmal belirtiler görülebilir. Migrenin en belirgin belirtilerinden biri ise ışık ve sese olan duyarlılığın artmasıdır. Özellikle ağrıların arttığı dönemde karanlık ve sessiz ortam isteği artacak kadar bu belirti görülebilir. Işık ve sese olan duyarlılık gibi kokuya olan duyarlılığın artması da bir migren belirtisidir. Bu belirtiler kişiden kişiye ve migrenin türüne göre değişebilir. Bu belirtilerin bir kısmı veya tamamı görülen kişilerin migren şüphesiyle uzmana başvurması gerekmektedir. Diğer hastalıklarla karıştırılmaması ve doğru tedavi edilebilmesi için uzman doktorlar tarafından teşhis edilmelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
istanbul escort-