Melisa Çayının Faydaları Nelerdir ?

Melisa Çayının Faydaları Nelerdir ?
29 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 219 kez okundu.

Melisa çayının faydaları nelerdir ?Çok yıllık çalımsı bir bitki olan, daha çok Doğu Akdeniz ve Batı Asya bölgelerinde yetişen, zamanında sadece birkaç kez toplanabilen melisa yaprakları ya da melisa otu ya da limon nanesi denilen bitki ile yapılan melisa çayı, güzel kokulu ve aromalı bir çay türü olmasına rağmen diğer çaylara nazaran çokça faydası vardır.

Melisa çayı uykusuzluk, depresyon, yorgunluk, nevroz, anksiyete, üzüntü, kızgınlık gibi durumlarda tüketildiği takdirde içeriğindeki sedatif, aneljazik, antikonvülsan, antimikrobiyal maddeler sayesinde ruhu ve bedeni rahatlatır, kalp atışını sabitler, solunum hızını olumlu seviyede tutar, taşikardi ataklarını azaltır, nefes darlığını düşürür ve hormon salınımını dengede tutar. Bunun yanında yine içeriği sayesinde kalp rahatsızlıklarında bitkisel tedavi aracı olarak kullanılır. Çünkü kalp ağrısının dindirilmesinde, kan basıncının düzenlenmesinde ve düz kas spazmlarının giderilmesinde önemli rol oynar. Bunların yanında gribal enfeksiyonlarda sıkça karşılaşılan durumlar olan iştahsızlık, kas ve eklem ağrıları, kusma, ishal ve şişkinliği azaltıcı etkisi vardır. Ayrıca adet düzensizliklerine de iyi geldiği bilinmektedir.

Melisa otu çeşitli uçucu yağlar, askorbik asit, tanenler, olenaolik ve ursolik asit, tiamin, riboflavin, karetoneidler, kalsiyum, magnezyum, demir gibi vitamin ve mineraller açısından zengin olduğu için melisa otuyla hazırlanan melisa çayı genel olarak kronik baş ağrısı, mide rahatsızlıkları, kolesistit, diyabet, migren, epilepsi, taşikardi, herpes, grip, kızamık gibi bir çok hastalığa iyi gelir. Ancak düşük tansiyon rahatsızlığı olan kişiler bu çayı tüketmemelidir. Aksi takdirde baş dönmesi gibi çeşitli sorunla karşılaşılabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
istanbul escort-