Kemik Erimesini Önlemenin Yolları

Kemik Erimesini Önlemenin Yolları
1 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 212 kez okundu.

Kemik erimesini önlemenin yolları.Osteoporoz (kemik erimesi) hastalığı kemijlerin gücünü, yoğunluğunu kaybedip incelmesi ve olası darbelere karşı daha hassas duruma gelmesidir. Vücuttaki tüm kemikler bu durumdan etkilenebilir. Bunun önlenmesi için kadınlarda bu hastalık menopoz dönemine girdiklerindeki hormonal değişim dolayısıyla daha çok görüldüğü için menopoz döneminden sonra doktor kontrolünde bulunmaları izlenebilecek bir tedavi olacaksa bunun uygulanması oldukça önemlidir. Ayrıca kadınların kemik yapısıda erkeklere nazaran daha ince bir yapıda olduğu için kadınlarda görülme rizki daha fazladır.

Kemik erimesini önlemek istiyorsanız tüketilebilecek en önemli besin kaynağı kalsiyumdur. Düzenli bir beslenme şekliniz yoksa vücut enerji kaynağı olarak kemiklerinizi kullanmaya başlayabilir. Günde kullanabileceğiniz 1000 mg ya da 1200 mg kalsiyum miktarı sizin için yeterli olacaktır. Eğer kalsiyum miktarını bu ölçütlerin üzerine çıkarsanız, örneğin 2500 mg üstüne çıkarsanız bu durum sizin aleyhinize olacaktır. Çünkü fazla kalsiyum emilimi zorlaştırdığı için böbrek taşlarına neden olabilir. 30’lu yaşlar kadınların kemiklerinin en güçlü olduğu ve en yoğun olduğu yaşlardır. Bu yaşlardan sonraki menopoz döneminde ise kadınların hormonal değişikliğine bağlı olarak kemik yoğunluğunda bir azalma olacaktır. Bu da kemik erimesinin habercisi durumunda olacaktır. Süt dışında kalsiyum oranı yüksek diğer besinler; yumurta, portakal, havuç, soğan, çam fıstığı, nohut, az yağlı süttür.

Kemik erimesini önlemek için ihtiyacı olduğumuz bir de D vitamini vardır. Hatta D vitaminine kalsiyumun da ihtiyacı vardır. Şöyle ki, D vitamini kalsiyumun vücutta yayılması geken yerlere ulaşmasında yardımcı olan bir vitamindir. D vitaminini bulabileceğiniz besinler; soya sütü, mantar, yumurta sarısı, somon, sardalya, güçlendirilmiş süt ve yoğurt, güneştir.
Magnezyum vücutta kalsiyumun emilimini kolaylaştırır. Bunun yanında vücutta oluşacak çatlak riskinin de azalmasına neden olur. Magnezyumun da her besinin fazlasının zararı olabileceği gibi, mide sorunlarına yol açabilir. Bahsedilen D vitamini ve kalsiyumun buğunduğu besinlerin çoğunda magnezyum bulunur. Bu nedenle bu besinleri beslenme düzeninize eklemeniz yeterli olacaktır. Magnezyum olan besinler; balkabağı çekirdeği, susam, yer fıstığı, bademdir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
istanbul escort-