Fesleğen Çayının Faydaları Nelerdir ?

Fesleğen Çayının Faydaları Nelerdir ?
17 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 247 kez okundu.

Fesleğen çayının faydaları nelerdir ? Çoğunlukla etli yemeklerde ve zeytinyağlılarda, turşularda, salata soslarında aroma ve lezzet vermesi için, parfüm ve kozmetik sektöründe, sabun ve deterjanlarda koku verici madde olarak hemen hemen bir çok alanda kullanılan fesleğen; nane ailesine ait olan bilinen yaklaşık 50 türü olan daha çok Akdeniz iklimi görülen yerlerde yetiştirilmesine karşın her bölgede yetişebilmektedir. Doğranmış veya rendelenmiş iki yemek kaşığı taze fesleğenin ya da 3-4 çay kaşığı kuru fesleğenin 250 ml kaynar suda 15-20 dakika demlenmesi ile hazırlanan fesleğen çayı; K, A ve C vitaminlerini, vücudumuzun düzenli çalışabilmesi için elzem olan kalsiyum ve demir minerallerini yüksek oranda içerdiğinden dolayı antidoksidant, antialerjenik, antimikrobiyal, anestezik özelliklere sahiptir. Bunlardan en önemlisi çok iyi bir antidoksidant olması ve buna bağlı olarak vücudu çok iyi derecede temizlemesidir.

Dahili bir içerik olarak mide ağrılarında, ülserde, ishal ve hazımsızlık gibi mide rahatsızlıklarında ve sindirim sistemi bozukluklarında; harici bir içerik olarak ise hafif uyku sorunlarında, ağızda oluşan yaralanmalarda, böcek ısırıklarının tedavisinde, ciltte herhangi bir nedenden meydana gelen kızarıklık, tahriş, kaşıntı gibi cilt sorunlarının tedavisinde kullanılabilir. Fesleğen çayı, Asya ülkelerinden olan Hindistan’da asırlardır geleneksel olarak astım, diyabet ve yoğun streslerin tedavisinde “şifa veren kutsal madde” olarak kullanılmaktadır.

Fesleğen çayı bu kadar yararlı olmasına karşın içeriğinde bulunan safrol, rutin, kafeik asit, triptofan ve quercetin maddeleri etle tüketildiği takdirde kanserojen etki yapabilmektedir. Ayrıca fazla tüketilmesi toksik etki göstererek çeşitli zehirlenmelere yol açmıştır. Bu nedenle kanser hastaları fesleğeni hiçbir şekilde tüketmemelidir. Ayrıca gebelik ve emziklilik dönemlerinde annelerin ve anne adaylarının fesleğen tüketmesi önerilmez.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
istanbul escort-