Diş Lekelerinden Kurtulmanın Yolları

Diş Lekelerinden Kurtulmanın Yolları
19 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 255 kez okundu.

Dişlerde meydana gelen lekelerin birçoğu beslenme alışkanlıklarından ve dişlere gerektiği gibi bakılmamasından kaynaklanmaktadır. En basit hali ile dişlerin düzenli olarak fırçalanması çay, kahve ve sigaranın neden olduğu leke ve sararmaları önlemeye yeterli olmaktadır. Diş lekelerinden kurtulmak için başvurulabilecek yöntemlerden bazıları yazımızda anlatılmıştır.

1.Diş Beyazlatma Ürünleri

Eczanelerden alınabilecek diş beyazlatıcı özelliği bulunan diş macunları, diş beyazlatmak için kullanılan jeller ve ağız içerisinde bakteri oluşmasına engel olan gargara gibi ürünler kullanılarak dişlerin lekelerden temizlenmesi mümkündür. Dişlerdeki lekelerin iyice oturmuş ve sararmalar da net bir şekilde görülebilir bir hal almış ise diş hekiminden alınacak peroksit-karmabid karışımının kullanılarak diş lekelerinin temizlenebilmesi de olasıdır. Dişlerde meydan gelmiş derin lekelerin temizlenmesine yarayan bu ürünün kullanılması lekelerden kurtulmak için etkili olacaktır.

2.Karbon-Peroksid Formüllü Temizleyici

Ülkemizde çay ve kahve tüketilmesi kültürümüzün vazgeçilmez unsurları arasındaki yerini almış durumdadır. Ancak, günlük olarak tüketilen çay ve kahveler zamanla dişlerde sararmalara neden olmaktadır. Bu konuda dikkat edilmesi gereken husus dişlerin sararmasına neden olan bu içeceklerin tüketilmelerinden sonra diş temizliğine fazladan bir miktar daha özen göstermek ve dişleri düzenli olarak fırçalamaktır. Eczanelerden satın alınabilecek olan ve şeritler halinde satılan karbon-peroksid içeren diş bantları da dişleri beyazlatmak ve lekeleri temizlemek için kullanılabilir. Bu ürünün sekiz seans kullanılması halinde dişlerde kalıcı beyazlık sağladığı belirtilmektedir.

3.Karbonat

Dişlerde meydana gelen lekelerin giderilmesi için dişlerin günde bir kez karbonat kullanılarak fırçalanması da tavsiye edilen yöntemlerdendir. Ancak, bu yöntemin günde bir kereden fazla uygulanmaması gerekir çünkü aşırı karbonat kullanmak diş minelerine zarar verebilir. Hassas diş yapısına sahip olanlar karbonatı, limon ve zeytinyağı ile birleştirerek de kullanabilirler. Bu yöntem dişlerdeki sigara kaynaklı lekelerin giderilmesi için oldukça etkilidir.

4.Limon Kabuğu

Limonun kuvvetli asidik ve ağartıcı özelliği, diş beyazlatılması için de etkili sonuçlar vermektedir. Dişlerin, çay ve kahvenin tüketilmesinden hemen sonra limon kabuğu ile ovuşturulması bu içeceklerin neden olduğu sararmanın önlenmesini sağlamaktadır.

5.Çilek

Çilek, çok zengin bir antioksidan kaynağıdır. Çilek tüketilmesi dişlerde olumlu bir yaptığı gibi ezilen bir çileğin diş macunu eklenmeksizin diş fırçalamak için kullanılması diş lekelerinin çıkarılması için kullanılabilecek yöntemlerden biridir.

6.Adaçayı

Adaçayı, bilinen diğer faydalı özelliklerinin yanı sıra aynı zamanda oldukça iyi olan doğal bir diş beyazlatma malzemesidir. Adaçayı, diş lekelerinin yok edilmesi için kullanılacak doğal bir savaşı olarak kabul edilebilir. Adaçayı, iyice ufalanarak ince bir toz haline getirilir ve önceden ıslatılan diş fırçası bu toza batırılarak dişler fırçalanır. Bu işlemin düzenli olarak her gece yatmadan önce olacak şekilde uygulanması diş lekelerinden kurtulmayı sağlayacaktır. Diş minesi için herhangi bir zararı bulunmayan bu yöntem ayrıca ağız sağlığı içinde iyi gelmekte olup ağızda bakteri oluşmasını da önlemeye yardımcı olur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
istanbul escort-