Bademcik Şişmesi Neden Olur ?

Bademcik Şişmesi Neden Olur ?
19 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 242 kez okundu.

Bademcik şişmesi neden olur ? Bademcikler, vücudumuzun kendisini zararlı mikroorganizmalara karşı koruduğu bir mekanizmanın parçasıdır. Bademcik şişmesi de bademciklerin mikroplarla karşılaşıp savunmaya geçip iltihaplanması sonucu oluşan bir reaksiyondur. Şişlikle birlikte bademciklerde kızarıklık ve hafif tahriş de meydana gelebilir. Bademciklerde oluşan şişlik ve iltihap görmezden gelindiğinde zamanla şişlik artarak yutkunma ve yemek yeme durumlarında acı çekmenize ve zorlanmanıza neden olur. Bu nedenle hem nefes alırken zorlanmamak hem de bizler için hayati öneme sahip yutkunma fiilini sağlıklı şekilde zorlanmadan yerine getirmek için bademciklerde ki şişlik göz ardı edilmeden doktora gösterilmeli ve tedavi edilmelidir.

Belirtileri genellikle, yutkunmada zorluk çekme, boğaza bir şey takılmış gibi hissetme, yüksek ateş, iştahsızlık, ağız kokusu, ses tonunda oluşan farklılıklar, yorgunluk ve halsizlik hissi, boğazın her iki yanında oluşan hafif sertlik ve şişliktir.Bademcikler virüs ve bakterilerle karşılaştıklarında vücudu korumaya geçtikleri için savunma tepkisi olarak şişlik ve kızarıklık oluşuyor.

Bademciklerin şişmesini önlemek için tükettiğimiz besinlerin temizliğine bol su ile yıkanmasına ve hijyenik olmasına dikkat etmeliyiz. Özellikle küçük yaş grubu çocuklar ellerine ne geçse ağza temas ettirirler. Buna mümkün olduğunca engel olmalısınız. Bakteri ve virüslere karşı korunmayan bademcikler çok sık şişer. Bu durumdaki çocuklar için genellikle doktorlar bademciklerin aldırılmasını tavsiye ediyor.Doktorunuza danışarak sizin için neyin uygun olduğuna karar verebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
istanbul escort-