Ayak Kokusu Nasıl Giderilir?

Ayak Kokusu Nasıl Giderilir?
23 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 219 kez okundu.

Ayak kokusu nasıl giderilir? Çoğu insanın günlük hayatta en rahatsız olduğu konulardan birisi de ayak kokusudur. Bu kokuyu önlemek için öncelikle kokuya sebep olan etmenleri bulmak ve ortadan kaldırmak gerekir. Ayak kokusunun oluşumunda başlıca faktör terlemedir. Ayaklarımızda çok fazla sayıda ter bezi bulunur ve ortama, hormonlara vs. bağlı olarak bu terleme düzeyi artar. Aşırı sıcak ortamlarda bulunma; aşırı stres, heyecan, kalp çarpıntısı terlemeyi artıran faktörlerdendir. İşte bu istenmeyen ayak kokusunu gidermek için öncelikle ayaktaki terlemenin de önüne geçilmelidir. Çünkü bakteriler nemli, ıslak ortamlarda rahatça üreyebilirler.

Ayaktaki terlemeyi önlemek için ilk olarak yapılması gereken ayağa ve kullanıma göre doğru ayakkabıyı seçmektir. Hava almayan veya derisi kalın olan ayakkabılar da terleme olasılığı daha yüksektir. Ayakkabı seçiminin yanında ayakkabıyı doğru kullanmak da bir o kadar önemlidir. Koku problemi yaşayan kişiler her gün ayakkabıyı giymemelidir. Eğer böyle bir imkan yoksa ayakkabıyı bir gece sodayla bekletmek de bakterileri yok eder ve kokuyu önler. Ayrıca naftalin de aynı işlevi görür. Bunun yanında ayak sağlığına da dikkat edilmelidir. Çoraplar sık sık değiştirilmelidir. Sık sık duş almak ise en kalıcı ve kesin yöntemlerdendir. Eğer ayaklarda nasır varsa duştan sonra nasır taşıyla ovulmalıdır.

Ayak sağlığı için bir önemli detay ise ayak mantarının oluşumuna izin vermemektir. Bunun için başkalarıyla kişisel eşyaları paylaşmamak gerekir. Ayakların nemli kalmamasına dikkat edilmelidir. Ayakkabıları ayakları iyice kuruladıktan sonra giymeliyiz. Ayaklara vazelin veya krem sürmek, terleyen bölgeyi bebek pudrası veya karbonatla silmek de kokuyu önleyebilir. Aynı şekilde ayakkabıları da karbonatla bekletmek kokuyu engeller. Bunların yanında ayak kokusuna iyi gelen evde yapılabilecek pratik ve doğal çözümler de vardır. Adaçayı bunların başında gelir. Kurutulmuş adaçayı yapraklarını ayakkabı içerisinde bekletmek faydalı olur. Yine demlenmiş siyah çay ile ayakları yıkamak veya silmek de kokuyu büyük ölçüde önler. Sirkeli su, limonlu su, tuzlu su da hem ayaktaki bakterilerin ölmesini sağlayarak ayak sağlığını korur hem de ayaktaki kokuyu gidermede yardımcı olur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
istanbul escort-